poniedziałek, 16 stycznia 2017

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Jak wielu z Was uważa swoją babcię za najlepszą osobę jaką poznaliście w życiu? Ja tak mam.
Choć nie jest ona super światowa, rozrywkowa i zabawna, to jest kobietą o największym sercu jaką znam, bardzo dobra, życzliwa, szczera i prosta. Takich ludzi już nie ma. Jestem tego pewna.
Tym bardziej się cieszę, że właśnie ona jest moją babcią.
Chciałabym, abyście w tym roku docenili waszych staruszków jeszcze bardziej niż zwykle, dlatego koniecznie czytajcie dalej.Ten tekst będzie trochę bardziej osobisty niż zwykle. Opowiem trochę o swoje rodzinie.
Moja babcia Janka jest już jedynym seniorem w mojej rodzinie i zarazem najdłużej żyjącym. W tym roku stuknie jej 88 lat. Staruszka. 

Niektórzy z Was ją poznali :) pamiętacie dziewczyny jak na przerwie biegałyśmy do niej się napić lub nawet na pierogi? (moja babcia mieszka przez płot do szkoły podstawowej) czy ktoś w ogóle jadł lepsze pierogi niż te które robiła ona? (niestety już nie gotuje wcale). I te letnie obiady u niej w domu, zawsze siadałyśmy we 3 i takim sposobem jadłyśmy wszystko, a jej kuchnia była naprawdę wyśmienita. Typowo tradycyjna i prosta. 
 Jak byłam nastolatką to była jedyną osobą z którą rozmawiałam o swoich problemach. Zawsze też wspomagała mnie finansowo, gdy bardzo czegoś chciałam, a mamę nie było na to stać. Rozumiała naprawdę wszystko. Do dziś tak jest, choć już trochę inaczej.

Dziś ja jestem już dorosła, mam inne życie, świat poszedł ogromnie do przodu, ona już nie nadąża. Wszystkiego się boi, a najbardziej chyba śmierci. Nie odbiera wieczorem telefonu, bo się boi - jak sama mówi, nie wie czego. Drzwi nie otworzy nikomu oprócz znajomych i rodziny. Ostatnio powiedziałam jej, że wybieramy się w podróż autobusem i wybierzemy połączenie nocne, bo dzienne nie pasuje godzinowo i szkoda nam czasu, który chcemy przeznaczyć na zwiedzanie. To jej odpowiedź jakże oczywista: "lepiej w dzień, bezpieczniej, nawet jeśli dłużej i z przesiadkami, to lepiej" i teraz muszę ją okłamać, że tak właśnie zrobimy... ale trzeba przyznać, że najbardziej to się boi o nas. 
Tęsknię za nią bardzo, a jednocześnie cieszę się, że nie muszę patrzeć na jej ciężką starość.
Wiem, że jest bardzo słaba, mało chodzi, nic nie robi w domu, trzeba ją wykąpać, zrobić zakupy, ugotować dla niej i dotrzymać towarzystwa. Zapomina się, jak nie usłyszy to zmyśli, ciągle pyta o to samo i choć byście siedzieli u niej 5 godzin to i tak uznałaby, że to mało. 
Ciągle powtarza, że starość jest najgorsza. Samotna i bez zrozumienia. Ma rację... 

Babcia jest dla mnie druga mamą, a może i nawet pierwszą? w końcu to ona nas wychowała. To ona nauczyła nas wszystkich najważniejszych wartości i to ona miała do nas więcej cierpliwości niż ktokolwiek inny.  Bardzo ją za to kochamy.  
Tego dnia, gdy obchodzi swoje święto nie mogę być z nią. Mieszkam na stałe w Irlandii. Kilka dni później obchodzę swoje 30-ste urodziny i właśnie wtedy napijemy się razem kawy :) 

A jaki prezent można zrobić starszej osobie, która jak sama mówi niczego nie potrzebuje? 

W tym roku przywiozę jej kwiatową bombonierkę! zawsze dostaje od nas jakąś dobrą i nietypową herbatę lub kawę, nie inaczej tym razem. 
Takiej herbaty jeszcze na pewno nigdy nie próbowała! pąki kwiatów, które rozkwitają się pod wpływem zaparzania. Myślę, że zaskoczy się tym pięknym procesem, a potem ją popijając, zjemy mojego torta urodzinowego :) 
Innym wspaniałym gestem będzie coś ręcznie zrobionego, np szalik na drutach lub piękna laurka jak za szkolnych czasów. Może kupimy jej ciepłe kapcie, nowy fartuszek, wywołamy wspólne zdjęcie w ramkę?

Nasi staruszkowie najbardziej docenią wspólnie spędzony czas, więc miejmy go w tym roku więcej.Sklep z tymi wspaniałymi herbatami prowadzi moja przyjaciółka. Po 3 latach macierzyńskiego wystartowała z własnym biznesem i bardzo mocno jej kibicuję!
 Oprócz tego zestawu, który jest moim faworytem, znajdziecie też ogromny wybór herbat i ziół np. na odporność i koncentracje. Koniecznie zaglądajcie na stronę sklepu, gdzie pojawił się specjalnie skomponowany prezentownik dla seniorów <- klik.
Aby Wasze okolicznościowe zakupy były wyjątkowo udane wspólnie z marka Varie Tea mamy dla Was rabat 10% na pierwsze zakupy na hasło Ania10 do dnia 19.01.2017.
Aby być na bieżąco z nowościami i wszelkimi promocjami, zapraszam na ich stronę na Facebooku <- klik

4 komentarze:

  1. Piękny post:) Na prawdę się wzruszyłam:) Mam to szczęście, że Babcie Jankę znam osobiście- zawsze razem z moją Babcią, której niestety nie ma już wśród nas, oglądały kultową "Modę na Sukces" (i oczywiście w trakcie przysypiały:P:). Potwierdzam, że pierogi jedne z najlepszych na świecie- a pewnie dlatego, że robione z sercem i miłością:). Dziękuję Ci Aniu za ten post i koniecznie muszę zaglądnąć do Twojej Babci, bo to trochę też moja zastępcza Babcia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moi Dziadkowie mnie wychowywali do 7 roku życia, dlatego tym bardziej jestem z nimi związana. Są dla mnie jak rodzice. Nie wyobrażam sobie dnia, gdy odejdą...tymczasem cieszę się każdym dniem spędzonym z nimi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Herbaty prezentują się spektakularnie. Na prezent ciekawy pomysł :)

    OdpowiedzUsuń